Náhrada 800 000 korun za neproplacené přesčasy

31. 8. 2018 Jana Kravčíková Právo pro podnikání Pracovní právo Soudní spory a vyjednávání

Pro našeho klienta jsme vyjednali zpětné proplacení příplatků za odpracované přesčasy ve výši 800 000 korun. Klient byl zaměstnancem mezinárodní strojírenské společnosti, která mu odmítala proplatit hodiny odpracované nad rámec úvazku. Jádrem sporu byla otázka schvalování přesčasů zaměstnavatelem a otázka vhodného zaznamenávání docházky a přesčasů v režimu pružné pracovní doby:

Zaměstnavatelé si někdy neuvědomují, že souhlas s přesčasy dávají i mlčky tím, že je tolerují, říká právnička Jana Kravčíková, která na případu pracovala:

V pracovním řádu může být uvedeno, že jako přesčas se započítávají jen ty hodiny, které jsou schválené, typicky přimým nadřízeným, ve skutečnosti by se však měly započítat všechny hodiny odpracované přesčas, o kterých zaměstnavatel ví, toleruje je a nepodniká kroky k jejich omezení, například snížením objemu práce přidělené danému zaměstnanci.  

V době flexibilních úvazků může pro zaměstnavatele být obtížné identifikovat, kdy jeho zaměstnanci pracují přesčas a kdy jen využívají pružné pracovní doby. Další komplikace může způsobit nečekaný příval práce, který jsou někteří zaměstnanci ochotní zvládat pomocí dočasné práce přesčas, jiní (například ti s malými dětmi) k tomu ale svolní nejsou. I tyto komplikace se však dají vyřešit dobře napsanou pracovní smlouvou a pracovním řádem.

Více o tom, co děláme v oblasti pracovního práva

 

 

Jana Kravčíková

Právnička

Ozvěte se nám